czwartek, 8 maja 2014

Zapowiedzi maj 2014

Nadchodzi maj i dopiero wtedy człowiek sobie uświadamia, jak ten czas szybko leci. Że to już tylko niecałe dwa miesiące dzieli go od upragnionych wakacji. To właśnie wtedy ma nadzieję, na ciepłe i udane lato. Na odpoczynek. A czytelnicy mają nadzieję wreszcie nadrobić czytanie upragnionych książek. Tak, tak nie jestem wyjątkiem. Kupione ponad sześć miesięcy temu powieści już patrzą na mnie i nie mogą doczekać się aż wreszcie łaskawie je przeczytam. One wiedzą, że ja też tego pragnę. Nieprzespanych nocy, smażenia się na działce czy też nadmorskiej plaży. To właśnie teraz nadchodzi wielkie odliczanie do długo oczekiwanego błogiego lenistwa.  A wydawnictwa o tym widzą i już szykują smakowite kąski na ten czas.

(7.05.2014-23.05.2014)
______________________________________________________________________________________________

Autor: Kathy Reichs
Tytuł: Wirusy
Seria: Wirusy #1
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 7.05.2014
Stron: 384


Co kryje laboratorium na małej wyspie? Kathy Reichs ukazuje nowe oblicze medycyny sądowej.
Młodzi ludzie znajdują ludzkie szczątki na małej wysepce w Karolinie Południowej, nieświadomie uruchamiając całą lawinę zdarzeń. W toku podjętego śledztwa odkrywają niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat. Kiedy wspólnie ratują chorego psa z laboratorium mieszczącego się na wyspie, żadne z nich nie ma już wątpliwości, że te dwie sprawy coś ze sobą łączy. Nie wiedzą jednak, że zwierzę jest nosicielem bardzo niebezpiecznego wirusa…
Tory Brennan, główna bohaterka powieści, jest zafascynowana kośćmi i martwymi ciałami równie mocno, co jej słynna ciotka, uznana antropolog sądowa, Temperance Brennan. Tory mieszka wraz z ojcem w odizolowanym od świata ośrodku badawczym, spędzając czas w towarzystwie dzieci innych naukowców. Dotychczas nie miała zbyt wielu okazji do wykazania się niezwykłą wiedzą, Aż do tej pory. Ona i czwórka jej przyjaciół są w śmiertelnym niebezpieczeństwie!
______________________________________________________________________________________________

Autor: Mireille Calmel
Tytuł: Noce królowej
Cykl wydawniczy: Wyrwane z kart historii
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 12.05.2014
Stron: 408


Historia matki Ryszarda Lwie Serce, Eleonory Akwitańskiej, która odmieniła dzieje średniowiecznej Europy
Latem roku Pańskiego 1137 na zamku w Bordeaux, przy wtórze pieśni trubadurów, odbywają się huczne gody. Przysięgę małżeńską właśnie złożyła Aliénor, dziedziczka książąt Akwitanii.
Piętnastoletnia księżniczka jest najlepszą partią ówczesnej Europy — piękna, wszechstronnie wykształcona i… żywiołowa. Swemu małżonkowi wniesie w posagu ogromne bogactwa, a jej posiadłości zapewnią mu olbrzymie wpływy i władzę. O rękę Aliénor z Akwitanii ubiegało się wielu kandydatów, lecz ojciec zaplanował jej małżeństwo z małoletnim Henrykiem Plantagenetem, hrabią Andegawenii. Jednak po niespodziewanej śmierci ojca opiekun dziewczyny postanawia wydać ją za Ludwika, dziedzica korony Francji. Tymczasem rówieśnica i powierniczka Aliénor, Loanna de Grimwald, ma proroczą wizję przyszłości swej pani: Aliénor ma zostać królową Anglii i zapoczątkować dynastię Plantagenetów. Wbrew politycznym układom Loanna dyskretnie kieruje poczynaniami księżniczki, by wypełniła się druidzka wróżba.
______________________________________________________________________________________________Autor: Cezary Harasimowicz
Tytuł: Święty chaos
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 12.05.2014
Stron: 368


Została odmieniona, by na świecie zapanował Święty Chaos.
Filmowe obrazy masakry amerykańskiego oddziału najemników w Faludży błyskawicznie obiegły świat i wstrząsnęły opinią publiczną. Autorka tego przekazu, Jamy Ulan, z pochodzenia polska Tatarka, komandoska i agentka CIA, wkrótce została rozpoznana przez Al-Kaidę, schwytana i stracona. Egzekucję oglądał w telewizji cały świat, w tym także jej rodzina.
Jednak śmierć okazuje się nowym początkiem. Jamy dostaje się bowiem w ręce tajemniczych zleceniodawców, którzy w zależności od potrzeb zmieniają jej psychikę i ciało. Agentka pojawia się w różnych krajach, z bronią w ręku uczestniczy w brutalnych wydarzeniach zmieniających losy świata. Choć piekielnie inteligentna i silna, zostaje zmanipulowana. Nie wie już, kim jest i jakie plany wobec niej mają „preceptorzy“. Udręczona, zamknięta w obcym ciele, buntuje się przeciw narzuconej roli. Tymczasem mocodawcy konsekwentnie realizują swój plan – pragną, by rzeczywistość ogarnął Święty Chaos.
Książka otwiera trylogię, która łączy w sobie political fiction oraz powieść sensacyjną. W przygotowaniu kontynuacja zatytułowana Święta Sieć.
Święty Chaos miał już premierę w postaci serialu audiobookowego (Audioteka.pl). Zakupiono także prawa do wersji anglojęzycznej i ekranizacji. Wkrótce powstaną komiks, komiks interaktywny oraz gra komputerowa.
______________________________________________________________________________________________Autor: Tessa Gratton
Tytuł: Strażniczka krwi
Seria: Magia krwi #2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 12.05.2014
Stron: 408


Dla Mab Prowd praktykowanie magii jest równie naturalne jak oddychanie. To magia pomaga jej zrozumieć świat. Dziewczyna mieszka na odludnej farmie w Kansas, gdzie z zapałem ćwiczy zaklęcia uzdrawiające, unikając nudnych lekcji algebry czy historii. Pewnego dnia Mab popełnia błąd i jedno z zaklęć przeistacza się w uśpioną klątwę, która dosięga Willa Strangera, chłopaka z pobliskiego miasteczka. Will ceni w życiu to, co racjonalne: uwielbia swoje psy, grę w szkolnej drużynie, a nawet własną nieco zwariowaną rodzinkę. Mimo to pociąga go niezwykłość Mab. Stają się sobie coraz bliżsi, ale i klątwa zaczyna mocniej działać. Wokół nich czai się coś, co próbuje omotać Willa i zdobyć moc Mab…
______________________________________________________________________________________________Autor: J. A. Redmerski
Tytuł: Na krawędzi zawsze
Seria: Na krawędzi nigdy #2
Oryginalny tytuł:
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 14.05.2014
Stron: 460

Kilka miesięcy wcześniej Camryn i Andrew, spotkali się w autobusie w drodze donikąd. Zakochali się w sobie i dowiedli, że gdy dwoje ludzi jest sobie przeznaczonych, los znajdzie sposób by ich połączyć.
Teraz, w niecierpliwie oczekiwanej kontynuacji „Na krawędzi nigdy" Camryn i Andrew oddają się w pełni swej miłości do muzyki, pełnymi garściami czerpiąc z życia, tak jak sobie to obiecywali. Ale kiedy wydarza się tragedia, ich związek wystawiony zostaje na ostateczną próbę. O ile Camryn próbuje zagłuszyć swój ból, to Andrew podejmuje śmiałą decyzję - żeby ich życie wróciło na dawny tor, muszą znowu wyruszyć w drogę. Razem odnajdą namiętność, przygody i wyzwania których nie spodziewali się w najśmielszych snach.
______________________________________________________________________________________________

Autor: Katarzyna Majgier
Tytuł: Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 14.05.2014
Stron: 272

Po Niewiadomicach krążą pogłoski o duchu ostatniej właścicielki pałacu, która zniknęła wiele lat temu w tajemniczych okolicznościach. Dziwaczna budowla i jej dawna mieszkanka szczególnie fascynują dwunastoletniego Wiktora. Kiedy do pałacu wprowadza się rodzina Czereśniaków, chłopak szybko dogaduje się ze swoją rówieśniczką Magdą. Postanawiają wspólnie zbadać stare piwnice i poszukać informacji o dawnych właścicielach majątku. Czy odkryją tajemnice z przeszłości?
______________________________________________________________________________________________


Autor: Clive Barker
Tytuł: Imajica
Cykl wydawniczy: Uczta wyobraźni
Oryginalny tytuł: Imajica
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 16.05.2014
Stron: 928


Spod pióra Clive'a Barkera, mistrza opowieści, wyszła tym razem historia o micie, magii i zakazanej namiętności. „Imajica" to epopeja, która nie ma sobie równych: bogata koncepcyjnie, obsesyjnie szczegółowa w wykonaniu, z iście apokaliptycznym zakończeniem. Życie protagonisty powieści, hedonisty i genialnego fałszerza imieniem Gentle, wali się w gruzy po spotkaniu z Judith Odell, która nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki może mieć wpływ na losy mężczyzn, i Pie'o'Pahem, nieludzkim zabójcą pochodzącym z ukrytego wymiaru egzystencji.
Ten wymiar jest jednym z pięciu wchodzących w skład uniwersum nazywanego "Imajicą", zespołu światów zupełnie niepodobnych do naszego, lecz zaludnionych, rządzonych i nawiedzanych przez istoty, których losy są z naszymi nierozłącznie splecione. Przemierzając Imajicę, Gentle, Judith i Pie'o'Pah odkrywają szlak zbrodni i osobistych zdrad, prowadzący do objawienia, który na zawsze zmieni rzeczywistość.
______________________________________________________________________________________________

Autor: Veronica Roth
Tytuł: Wierna
Seria: Niezgodna #3
Oryginalny tytuł:
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 20.05.2014
Stron: 384


Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć.
Jeden wybór pokaże, kim jesteś…
Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.
Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany...
 Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…
Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…
______________________________________________________________________________________________

Autor: C.C. Hunter
Tytuł: Przebudzona o świcie
Seria: Wodospady cienia #2
Oryginalny tytuł:
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 21.05.2014
Stron: 376

Kylie Galen przebywa w Wodospadach Cienia już od jakiegoś czasu. Choć wśród tych wszystkich niezwykłych istot jej życie już nigdy nie będzie takie samo, czuje, że jej miejsce jest właśnie tutaj. Wciąż jednak nie ma pojęcia, kim jest naprawdę. Desperacko pragnie ustalić swoją tożsamość i zrozumieć, dlaczego nawiedzają ją duchy.
Jeden z nich twierdzi, że ktoś bliski Kylie umrze przed końcem lata. Nie wiadomo, kto to będzie ani jak go uratować.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Tahereh Mafi
Tytuł: Dar Julii
Seria: Dotyk Julii #3
Oryginalny tytuł:
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 21.05.2014


Jestem klepsydrą.
Siedemnaście lat przesypało się przeze mnie i pogrzebało mnie w mym  własnym wnętrzu. Czuję, że mam zrośnięte, ciężkie od piasku nogi, umysł  przepełniony ziarenkami wahania i niedokonanych wyborów, tracę cierpliwość, w miarę jak czas przecieka mi przez ciało.
Mała wskazówka poklepuje mnie na raz, dwa, trzy i cztery, szepcząc:
dzień dobry, wstawaj, rusz się,
obudź się
obudź się.

Julia już wie, że tylko ona może zatrzymać Komitet Odnowy. Ale aby go pokonać, potrzebuje pomocy kogoś, komu nigdy nie potrafiła zaufać - Warnera. Podczas współpracy z nim przekona się, że nie wszystko, co wie o nim i o Adamie, jest prawdą.

Trzeci tom bestsellerowej serii o losach Julii, która podbiła serca czytelników na całym świecie.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Jean Des Cars
Tytuł: Kobiety, które zawładnęły Europą
Oryginalny tytuł:
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 21.05.2014
Stron: 336


Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności!
Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć?
Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem?
Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie.
Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Katarzyna Bonda
Tytuł: Pochłaniacz
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 21.05.2014
Stron: 672


Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.
Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Neal Stephenson
Tytuł: Żywe srebro
Cykl wydawniczy: Cykl barokowy
Oryginalny tytuł: Quicksilver
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 23.05.2014
Stron: 1120

Akcja serii rozgrywa się na przestrzeni 60 lat (1655-1714) niemal na całym globie. Angażuje dwory królewskie, myślicieli i filozofów, żołnierzy i złodziei, wynalazców i pisarzy, astrologów i alchemików, postaci historyczne i fikcyjne.
Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton, i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała rzesza królów i książąt, a nawet siedmioletni Ben Franklin.
Pełno tu pojedynków i pościgów, lecz nie brak także opisów systemów filozoficznych, rekonstrukcji powstania rachunku różniczkowego i teorii Newtona.
Cykl barokowy wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Trudno określić jego przynależność gatunkową, wskazać poprzedników czy nadać mu etykietkę poza etykietką powieści absolutnie genialnej. Stephenson ma niepowtarzalny dar: skomplikowane idee przedstawia w sposób zarazem prosty, zabawny, rozczulający i przyprawiający o dreszcze.
______________________________________________________________________________________________

Znów mamy wysyp świetnych tytułów. A dokładnie? Proszę bardzo, np. drugi tom Wodospadów cieniaPrzebudzona o świcie, na którą czeka tak dużo osób. Niezwykle też intrygują mnie Kobiety, które zawładnęły Europą. Równie ciekawie zapowiadają się Wirusy, które śledziłam od dawna, Święty chaos i Noce królowej. W tym miesiącu wychodzą jeszcze dwie świetnie powieści, lecz o nich dowiecie się w osobnych postach. :)


A Wy na co czekacie? Coś już macie za sobą? Coś polecacie? :)

9 komentarzy:

 1. Czekam na książkę Pratchetta, jeszcze tydzień, nie wytrzymam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dar Julii" bardzo mnie fascynuje, choć nie mam poprzednich tomów, a i "Na krawędzi zawsze" zdobyć pragnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Tajemnice starego pałacu.." zapowiadają się interesująco:) czekam też na nowego Barkera:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę kilka ciekawych pozycji, ale pewnie zabraknie mi na nie czasu ;) Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Dar Julii" i "Przebudzona o świcie" to książki na które czekam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najchętniej zgarnęłabym wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcające zapowiedzi. Zaczynam dzisiaj czytać pierwszą część Wodospadów Cienia, C.C. Hunter.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak jak zwykle stawiam na powieści historyczne:)

  OdpowiedzUsuń
 9. A więc tak: ja poproszę "Wirusy", bo się zapowiadają bardzo ciekawie. Wystarczy wzmianka o medycynie i jakichś tajemnicach, a ja już mogę się zgłosić :D Potem poproszę "Święty chaos", bo przyciągają mnie takie spiskowe wizje świata. Na koniec zostawię "Noce królowej" i "Kobiety, które zawładnęły Europą", bo uwielbiam książki historyczne :)

  Mam nadzieję, że wkrótce dowiemy się o tych dwóch tajemniczych książkowych smaczkach, które zostawiłaś na osobny post :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...