czwartek, 3 kwietnia 2014

Zabójczyni i władca piratów – Sarah J. Maas

Sarah J. Maas

Autor: Sarah J. Maas (strona autorki)
Tytuł: Zabójczyni i władca piratów
Seria: Szklany tron #0.1
Oryginalny tytuł: The Assassin and the Pirate Lord
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 20.11.2013
Stron: 100
Tłumaczenie: Marcin Mortka„Niektórzy muszą się piąć na szczyt własnymi siłami.” [s.33]

Szesnastoletnia Celaena Sardothien jest już znana w całym imperium Adarlanu i poza nim, jako najlepsza zabójczyni. Nikt nie wie ile ma lat, a co najważniejsze, jak wygląda. Gildia Zabójców wysyła ją na jedną z odległych wysp by odebrała dług od tamtejszego władcy piratów. Czy to prawdziwa transakcja? Co ukrył przed nią Król Zabójców? Co zrobi z tą wiedzą? Czy mimo wszystko pokona zło? Czy dowie się prawdy?

Po pierwszej opowieści o Celaenie Sardothien spodziewałam się zgoła czegoś innego. Nie oznacza to jednak, że się zawiodłam. Wręcz przeciwnie! Bardzo ucieszyłam się z kolejnego spotkania z jedną z moich ulubionych książkowych bohaterek. Miałam jednak nadzieję na bliższe zapoznanie się z jeszcze dalszą jej przeszłością, z dniami, kiedy stawiała dopiero pierwsze kroki na ścieżce ku zabójczej karierze.

Ciekawie jest zapoznać się z przeszłością Celaeny. Szkoda, że historia ta ma tylko niespełna sto stron. Niebywały talent autorki, a i pewnie także tłumacza sprawia, że książki spod jej pióra czyta się w zastraszająca szybkim tempie, chłonąc każde kolejne słowo. Wszystko jest podane w odpowiedniej dawce, czy to agresja, czy to walki czy to nawet wątek miłosny, który pojawia się tylko w tle nie przyćmiewając innych, a dodaje tylko całej historii pewnego smaku i kolejnych momentów, w których niejednej czytelniczce zabije szybciej serce. Zaś dla czytelników znajdzie się tu miejsce dla piratów, zabaw i ich bójek.

Dzięki przeszłości mamy okazję poznać bliżej zupełnie nowych bohaterów, o których Sardothien tylko wspominała w Szklanym tronie. Przydałoby się jeszcze dogłębniej ich przedstawić tym bardziej, że powieść jest prowadzona w narracji, trzecioosobowej, ale nowel wydanych i zapowiedzianych jest aż siedem, a i samych pełnych powieści będzie sześć, więc mam nadzieję, że Sarah J. Maas nie zrezygnowała z tego i wyraźniej zarysowała takie osoby jak Sam czy Arobynn Hamel, bo to oni są najbardziej intrygujący z tych drugoplanowych postaci i tych, którzy odegrali ważną rolę w życiu zabójczyni.

Cieszę się, że wydawnictwo Uroboros postanowiło wydać nowele ze świata Szklanego tronu, choć trochę ich jest. Wydawnictwa często nie mają tego w zwyczaju, a szkoda, bo te tak zwane „połówki” są równie ciekawe, co powieści, choć niestety dużo od nich krótsze. Mimo wszystko są ciekawym uzupełnieniem całego cyklu, więc warto je wydawać, bo fani z pewnością chcą jak najdłuższej pozostawać w ukochanym świecie. Tym bardziej, że cena tych krótkich historii serii Sarah J. Maas wynosi jedyne 19,99 zł, co jest naprawdę ciekawą ceną i wartą Zabójczyni i władcy piratów.

Zabójczyni i władca piratów tylko zaostrzył mój apetyt na drugi tom cyklu, który niedawno wyszedł. Już nie mogę doczekać się obszerniejszej lektury, jaką z pewnością będzie Korona w mroku. Tak samo sprawa się ma z kolejnymi nowelami, bo pierwsza była dla mnie zdecydowanie za krótka, choć wiem, że i kolejne takie będą. Na szczęście na te najbliższe kontynuacje nie będę musiała długo czekać, bo Zabójczyni i Czerwona Pustynia, jak i kontynuacja Szklanego tronu są już w sprzedaży.


Ocena: 7/10„Uroda, którą starannie pielęgnowała, była jej bronią, ale mogła również okazać się słabością.” [s.10]


___
Szklany tron:
1. Szklany tron | 2. Korona w Mroku | 3. Heir of Fire (2.09.2014 USA) | 4. ? | 5. ? | 6?
0.1. Zabójczyni i władca piratów | 0.2. Zabójczyni i Czerwona Pustynia| 0.3. Zabójczyni i podziemny świat | 0.4. Zabójczyni i imperium Adarlanu | 0.5. The Assassin and the Healer | 1.1. The Assassin and the Princess | 1.2. The Assassin and the Captain  

____
Za możliwość zapoznania się z Zabójczynią i władcą piratów dziękuję wydawnictwu Uroboros oraz Grupie Wydawniczej Foksal

 Wyzwanie: Czytam Fantastykę

9 komentarzy:

 1. Przez chwilę miałam takie lekkie "ale o co chodzi?", bo nie mogłam ogarnąć, czemu to jest Opowieść I, skoro pierwszą częścią cyklu był Szklany Tron :P Fajnie, że dorzuciłaś wzmiankę o tym na koniec, podoba mi się też umieszczanie tytułów wszystkich po kolei części danych serii pod koniec posta. Jest bardzo pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z historią Celaeny jeszcze się nie zapoznałam, ale oczywiście planuje to zrobić! Tak, więc "Szklany tron" jeszcze przede mną i zapewne opowiadania i dalsze części tego cyklu także, bo bardzo chcę poznać świat wykreowany przez panią Maas :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam "Szklany tron" i niekoniecznie mnie zachęciła ta autorka...

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam historię zabójczyni i na nowelki też ostrzę ząbki. Tym bardziej że w mojej ulubionej księgarni internetowej jeden tom kosztuje 13,67 :) (czytam.pl)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, za taką cenę to nie grzech kupić książkę :) Pamiętam, że x lat temu większość książek miała taką cenę :) Teraz, niestety, zaczynają się one od 29.99 i pną się w górę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szklany tron był super, mam dwie nowelki u siebie, ale jeszcze nieprzeczytane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nowelki są rewelacyjne! Zabójczyni i Czerwona Pustynia podobała mi się chyba jeszcze bardziej niż Władca Piratów. Przymierzam się teraz do Szklanego tronu z racji premiery Korony w mroku. Mam nadzieję, że obie spodobają mi się tak samo, albo i jeszcze bardziej niż nowelki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...