wtorek, 8 kwietnia 2014

Nowości i zapowiedzi kwiecień 2014

Nieszczęsny marzec już dawno za nami. Pierwsze dni kwietnia dokładnie opisuje przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Mam nadzieję, że jeszcze to się zmieni i będzie więcej ciepła niż zimna. Co tam pogoda, z tego, co zdążyłam zauważyć w tym miesiąc na rynku wydawniczym zapanuje upalne lato! A czemu tak sądzę? Wystarczy spojrzeć na niżej zamieszczone nowości i zapowiedzi, a wszystko będzie jasne jak słońce. :)

(2.04.-30.04.2014)______________________________________________________________________________________________Autor: Alexandra Bracken
Tytuł: Mroczne umysły
Seria: Mroczne umysły #1
Oryginalny tytuł: The Darkest Minds
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2.04.2014
Stron: 456


Najbardziej niepokojąca książka od czasów "Igrzysk śmierci"!

Mam na imię Ruby.
Potrafię wedrzeć się do twojego umysłu, a nawet wymazać wspomnienia.
Jako dziecko zostałam wysłana do obozu „rehabilitacyjnego” dla takich jak ja.
Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni. Mroczne umysły.
Zostałam przydzielona do Zielonych, ale w rzeczywistości jestem ostatnią z Pomarańczowych.
Ukrywam to, żeby przetrwać.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Gavin Extence
Tytuł: Wszechświat kontra Alex Woods
Oryginalny tytuł: The Universe Versus Alex Woods
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 3.04.2014
Stron: 424


Pewnej deszczowej nocy celnik zatrzymuje poszukiwanego Alexa Woodsa. W jego samochodzie znajduje kilogram marihuany, sporą ilość gotówki i… urnę z ludzkimi prochami. Nie pierwszy raz chłopak trafia na czołówki gazet — od czasu, gdy przed laty uderzył w niego meteoryt, zna go każdy. Właśnie tak rozpoczyna się znakomita debiutancka powieść Gavina Extence’a, nagrodzona w plebiscytach Amazon Best Book oraz Writers’ Guild Best Book.
Wydawać by się mogło, że w życiu Alexa Woodsa wyczerpał się już limit niespodzianek. I chociaż matka tarocistka oraz wypadek z udziałem spadającego meteorytu stanowią spory bagaż doświadczeń, prawdziwym zwrotem w jego życiu okazało się przypadkowe spotkanie pana Petersona…
Wszechświat kontra Alex Woods to utrzymana w dowcipnym, brytyjskim stylu opowieść o  zawiłościach życia. Słodko-gorzka refleksja o dorastaniu oraz pierwszych zderzeniach z rzeczywistością. Inspirująca lekcja walki z własnymi słabościami, a także miniwykład astronomiczny. Historia przyjaźni młodego człowieka z emerytowanym żołnierzem pacyfistą, a  przede wszystkim zapis niełatwej podróży , w którą bohaterowie postanawiają wyruszyć…
Poruszająca i niezwykle współczesna powieść — jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek przeczytaliście. Fenomenalny debiut sprzedany do 16 krajów, doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Pokochaliście bohaterów Sekretnego dziennika Adriana Mole’a, Lotu nad kukułczym gniazdem, Buszującego w zbożu oraz Życia Pi? Poszukujecie jedynych w swoim rodzaju książek, tryskających dowcipem, ale i prowokujących do myślenia? Z pewnością pochłonie was powieść Gavina Extence’a — wschodzącej gwiazdy literatury. 
______________________________________________________________________________________________


Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens
Oryginalny tytuł: A Darker Shade: 17 Swedish stories of murder, mystery and suspense
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 3.04.2014
Stron: 412


Morderstwo, tajemnica, suspens.
Utwory duetów Sjöwall-Wahlöö oraz Mankell-Nesser; niepublikowane opowiadania Åke Edwardsona, Åsy Larsson czy Stiega Larssona; literacki debiut wieloletniej towarzyszki Stiega, architektki - Evy Gabrielsson i tekst nie kojarzonej z literaturą kryminalną, najwybitniejszej szwedzkiej pisarki Sary Stridsberg - zebrane w jednym tomie!
Od klasycznych procedurals, pokazujących przebieg śledztwa, poprzez opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy  lub ofiary, aż po opowieści grozy, sensację, utwory psychologiczne, żarty literackie, a nawet science fiction. Ten niezwykły zbiór pokazuje wszechstronność, różnorodność i witalność literackiej sceny kryminalnej w Szwecji. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mrocznych, skandynawskich opowieści.
______________________________________________________________________________________________Autor: Amanda Coplin
Tytuł: Morelowy sad
Cykl wydawniczy: Kaszmirowa
Oryginalny tytuł: The Orchardist
Wydawnictwo: Black
Data wydania: 16.04.2014


Wzruszająca opowieść o bezinteresownej miłości, osadzona w niezwykłej scenerii amerykańskiego Zachodu. Mieszkający na odludziu, u stóp Gór Kaskadowych samotny mężczyzna Talmadge pielęgnuje swój owocowy sad. Jego monotonne, proste życie zmieni się, gdy do jego posiadłości trafią Della i Jane, nastoletnie dziewczyny, które uciekły od stręczyciela. Obie są w ciąży, obie nieufne, przestraszone, głodne. Talmadge postanawia otoczyć je opieką, odkrywa w sobie wielkie pokłady uczuć i empatii, a dziewczęta stopniowo nabierają do niego zaufania – czują, że odnalazły swoje miejsce na ziemi. Wkrótce jednak ktoś brutalnie zakłóci ich szczęście.
Przejmująca historia o potrzebie bliskości, epicki rozmach, a zwłaszcza wspaniałe portrety głównych bohaterek zaskarbiły sobie sympatię czytelników. Książka trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa" i została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.
______________________________________________________________________________________________


Autorzy: Gigi Buffon, Roberto Perrone
Tytuł: Gigi Buffon. Numer 1
Oryginalny tytuł: Gigi Buffon. Numero 1
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 16.04.2014
Stron: 216


Wielkość. I wierność.
Wolał grać w drugiej lidze niż opuścić ukochany Juventus.
W reprezentacyjnej i klubowej piłce wygrał niemal wszystko.
O swoim życiu i karierze.
Marzeniach i życiowych dramatach.
Szczerze, przewrotnie, ironicznie.
Piłkarska autobiografia numer 1.
______________________________________________________________________________________________Autor: Beth Revis
Tytuł: Cienie Ziemi
Seria: W otchłani #3
Oryginalny tytuł: Shades of Earth
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 22.04.2014
Stron: 392


Ostatni tom bestsellerowej trylogii Beth Revis. Kontynuacja W otchłani oraz Miliona słońc.
Uczestnicy misji docierają do nowej Ziemi, lecz towarzyszy im poczucie przeraźliwej grozy. Są osaczeni przez krwiożercze bestie i paraliżującą roślinność, zagrażają im nieznane technologie. Pojawiają się kolejne morderstwa. Czyżby planeta próbowała zabić swoich kolonizatorów?
______________________________________________________________________________________________Autor: Olga Gromyko
Tytuł: Wierni wrogowie
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 24.04.2014
Stron: 602


„Wierni wrogowie” ponownie przeniosą czytelnika do świata Belorii, ale na wiele lat przed narodzinami Wolhy, pomiędzy wilkołaki, trolle, driady, elfy i smoki, w czasy heroicznych czynów, które dawno już przeszły do legend. Nie zawsze jest tak, że ucieszą cię kłopoty wroga. A ucieczka przed problemami hen na kraniec ludzkich ziem bynajmniej nie gwarantuje świętego spokoju. Ba, obrażanie się na cały świat nie oznacza, że masz stać z boku i patrzeć, jak ktoś usiłuje go podbić tudzież godzić się na plany dotyczące bezpośrednio twojej cennej skóry.
Zdarza się, że grupa przypadkowych osób wbrew woli wciągnięta w wydarzenia, o których nie wiedzą prawie nic może zdziałać więcej niż cały konwent arcymagów, który w praktyce wcale nie jest aż tak wszechmocny i wszystkowiedzący. A może nawet występuje w nie do końca słusznej sprawie…
Czasami wir przygody w jednej chwili burzy z trudem zbudowaną codzienność i ciska cię na drugi kraniec świata bez żadnej gwarancji na powrót, a nawet zachowanie życia.
______________________________________________________________________________________________Autor: Jeff Vandermeer
Tytuł: Unicestwienie
Seria: Unicestwienie #1
Oryginalny tytuł: Annihilation
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 30.04.2014
Stron: 232


Pełna grozy opowieść, która stawia pytania o tożsamość, relacje z innymi i własne ograniczenia.
Powstała po tajemniczym Wydarzeniu Strefa X rządzi się własnymi, nieznanymi ludziom prawami. Członkowie jedenastu pierwszych ekspedycji do Strefy umierali, popełniali samobójstwa lub zabijali się nawzajem. Ci, którzy przetrwali, nie pamiętali, jak przebiegał ich powrót. Dwunastą wyprawę tworzą wyłącznie kobiety. Czy im uda się odkryć tajemnice Strefy? Jakie sekrety kryje niezwykła flora i fauna tego miejsca? A może to ona je stworzyła i nim rządzi? Jedno jest pewne: Strefa X wpływa na ludzkie umysły i zmienia każdego.
„Unicestwienie”, pierwsza część nowej trylogii Jeffa VanderMeera, to obowiązkowa pozycja dla miłośników klasycznej fantastyki – książek Silverberga, Harrisona, braci Strugackich i Lema – oraz dla fanów literatury grozy najwyższej próby.
Wciągająca opowieść o spotkaniu z Nieznanym, które zamienia się w spotkanie z samym sobą. Historia, która stawia pytania o tożsamość, relacje z innymi i własne ograniczenia. To podróż w głąb Strefy X i w głąb psychiki głównej bohaterki.
Prawa do sfilmowania trylogii kupiły już Paramount Pictures i Scott Rudin Productions. Okładkę i ilustracje do polskiego wydania książki wykonał jeden z najbardziej znanych polskich grafików Patryk Mogilnicki.
______________________________________________________________________________________________Autor: Marie Lucas
Tytuł: Między teraz, a wiecznością
Cykl wydawniczy: Poza czasem
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 30.04.2014


A jeśli mieszkańcy zaświatów chcą ci coś powiedzieć…? Szesnastoletnia Julia najchętniej zapomniałaby o swoim dotychczasowym życiu. Dlatego w nowej szkole udaje beztroską dziewczynę z zamożnej rodziny i znajduje sobie przyjaciół, którzy nie zadają zbyt wielu pytań. Wkrótce zdobywa też chłopaka – przystojnego, popularnego Feliksa. Niestety Julia nie może przestać myśleć o Nikim, którego poznała pierwszego dnia w szkole. Chłopak skrywa jakąś mroczna tajemnicę, wszyscy schodzą mu z drogi i nie odpowiadają na pytania o niego. Pewnego dnia Niki zagaduje Julię. Ma dla niej wiadomość od jej dziadka. Tyle że dziadek Julii nie żyje… Cudowna, wywołująca gęsią skórkę historia miłości.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Marcin Harasimowicz
Tytuł: LeBron James. Król jest tylko jeden?
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 30.04.2014
Stron: 304


Jedyna wspierana przez Miami Heat biografia gwiazdy!
Zarobił 100 milionów dolarów, zanim zdążył oddać pierwszy rzut w NBA.
Żadnemu debiutowi w historii sportu nie towarzyszyły tak wyśrubowane do maksimum oczekiwania. On jednak poradził sobie z tą prawie niemożliwą do udźwignięcia presją.
Dziś ma na swoim koncie już dwa mistrzowskie pierścienie, poprawia kolejne rekordy nie do pobicia i należy do trójki najlepiej rozpoznawalnych sportowców świata. Ale jego droga na szczyt nie była usłana różami: dzieciństwo w slumsach, trudne lata w Cleveland, przegrane kluczowe mecze, zarzuty o „brak genu wygrywania” i nienawiść fanów po ogłoszeniu The Decision o przejściu do Miami.
Wyjątkowa biografia autorstwa jedynego akredytowanego przy NBA polskiego dziennikarza – owoc wielu lat pracy oraz kilkudziesięciu ekskluzywnych wywiadów z samym LeBronem, z jego najbliższymi, przyjaciółmi, kolegami z parkietu i współpracownikami.
______________________________________________________________________________________________

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że patrząc na Mroczne umysły myślę „muszę to mieć, muszę to mieć!”. I z pewnością tak się stanie, jeśli tylko wreszcie doczekam się mojej ulubionej promocji w księgarni Znak. Wszechświat kontra Alex Woods jest już na mojej półce i już niedługo będziecie mogli się przekonać, co o tym tytule sądzę. Jak już zapowiadałam w jednej z recenzji, jak na razie seria Kaszmirowa zapowiada się interesująco, a i Morelowy sad nie jest wyjątkiem. Kolejnymi smakowitymi kąskami są Między teraz a wiecznością oraz Wierni wrogowie. Mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać na przeczytanie powyższych powieści, bo jestem ich naprawdę niesamowicie ciekawa. :)


A Was coś zainteresowało? Może już coś przeczytaliście? Na coś już od dawna czekacie? :)

8 komentarzy:

 1. Właśnie kończę "Mroczne umysły". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Mroczne umysły" poproszę, mój MUST HAVE na ten czas :) Czekam na recenzje "Wszechświat kontra Alex Woods", bo brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowały mnie Mroczne umysły i Morelowy sad c:

  OdpowiedzUsuń
 4. Mroczne umysły są na miejscu pierwszym w następnych zakupach (albo konkursach), ale jestem tez ciekawa Olgi Gromyko. Nie znam tej autorki...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ahh te zapowiedzi! :) Fantastyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Unicestwienie" zapowiada się wyjątkowo mega :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę tu parę pozycji dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 8. Cienie ziemi i Wierni wrogowie - o tak, to coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...