sobota, 8 lutego 2014

Nowości i zapowiedzi luty 2014

Ferie. Jedne z najbardziej wyczekiwanych terminów przez uczniów. Ja swoje spędzam oprócz dwudniowego wyjazdu do babci, spędzam całkowicie w domu. A to z powodu zabiegu, a to także z powodu tak silnego przeziębienia, którego dawno jeszcze nie miałam (no prócz tego chyba niedoleczonego sprzed dwóch tygodni, które chyba odzywa się ze zdwojoną siłą). Są to już dwa powody do tego aby zostać w domu, pod ciepłą kołderką, w ogóle nie wychylać z niej swojego czerwonego nosa i zatopić się nawet w niewymagającej lekturze. I to też robię. Nie mam nawet ochoty na siedzenie przed komputerem, co bym pewnie robiła, gdyby nie dopadło mnie choróbsko. Ale ma to swojego plusy, bo chociaż nie marnuję przed nim czasu, a wchodzę jedynie co dwa dni, kiedy lepiej się poczuję, żeby sprawdzić, co też w blogowym światku piszczy, albo przepisać na Worda recenzję, napisaną na kartce. No, ale wczoraj nadszedł dzień, w którym to musiałam sprawdzić, co też dzieje się w naszym wydawniczym światku. I powiem jedno – dzieje się naprawdę sporo!

(5.02.–26.02.2014)


______________________________________________________________________________________________

Autor: C.J. Daugherty
Tytuł: Zagrożeni
Seria: Wybrani #3
Oryginalny tytuł: Fracture
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 5.02.2014
Stron: 384


Trzeci tom bestsellerowej sagi Wybrani
Akademia Cimmeria stała się dla Allie czymś więcej niż szkołą – była jej schronieniem. Jednak grupa ludzi powiązanych z rodziną dziewczyny próbuje zniszczyć wszystko to, co dla Allie ważne. Co gorsza, ktoś blisko związany z uczniami Cimmerii dopuścił się zdrady i wszystkich opanowuje paranoja. W obawie przed atakiem Nathaniela wybuchają wewnętrzne walki.
Jednak to nie uderzenia z zewnątrz należy się obawiać…
______________________________________________________________________________________________

Autor: Jennifer A. Nielsen
Tytuł: Król uciekinier
Seria: Trylogia Władzy #2
Oryginalny tytuł: The Runaway King
Wydawnictwo: EGMONT
Data wydania: 5.02.2014


Drugi tom niezwykłej Trylogii władzy! Zaledwie chwilę temu Jaron zasiadł na tronie, a już zaczynają krążyć pogłoski o planowanym zamachu na króla. W dodatku najwyraźniej szykuje się wojna – piraci żądają zwrotu należących do nich kiedyś ziem, w przeciwnym razie napadną na Carthyę. Żeby uratować królestwo, Jaron będzie musiał je… opuścić. Ale czy będzie mógł do niego wrócić?
______________________________________________________________________________________________

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: Krucjata
Seria: Zakon Ciemności #2
Oryginalny tytuł: Stormbringers
Wydawnictwo: EGMONT        
Data wydania: 5.02.2014


Z Europy do Ziemi Świętej wyrusza dziecięca krucjata prowadzona przez charyzmatycznego przywódcę. Luca Vero, członek tajnej organizacji o nazwie Zakon Ciemności, której zadaniem jest szukanie znaków zwiastujących nadejście końca świata, musi sprawdzić, czy wyprawa ma szanse powodzenia. W dochodzeniu pomagają mu przyjaciel Freize oraz dwie odważne dziewczyny – Izolda i Iszraq.
______________________________________________________________________________________________
  
Autor: Martin Sixsmith
Tytuł: Tajemnica Filomeny
Oryginalny tytuł: The Lost Child of Philomena Lee
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 18.02.2014
Stron: 504


Film w kinach od 21 lutego 2014 roku!
Irlandia, rok 1952. Nastoletnia Filomena Lee zachodzi w przypadkową ciążę, rodzina wysyła ją do klasztoru w miejscowości Roscrea, w hrabstwie Limerick, do miejsca gdzie zakonnice „opiekują się upadłymi kobietami”. Kiedy chłopiec, którego urodziła, kończy trzy lata, zostaje odebrany matce, „sprzedany” przez zakonnice do adopcji amerykańskiej rodzinie i wywieziony z Irlandii. Zmuszona do formalnego zrzeczenia się wszelkich praw do dziecka, nigdy więcej go nie zobaczyła, kolejne pięćdziesiąt lat spędziła na poszukiwaniach. Przez te wszystkie lata nie miała pojęcia, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.
Michael – jak nazwali go przybrani rodzice – Hess wyrósł na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników. Zajmował wysokie stanowisko w strukturach Partii Republikańskiej za czasów administracji George’a Busha Seniora. Ale syn Filomeny miał pewną tajemnicę: był gejem. Waszyngton w latach osiemdziesiątych nie należał do miejsc gdzie można było otwarcie i z dumą mówić o swojej odmiennej orientacji seksualnej. Kiedy zachorował na AIDS, starał się to ukryć tak długo, jak to było możliwe. Wiedząc, że zostało mu niewiele czasu, powrócił do Irlandii, by błagać zakonnice o pomoc w odnalezieniu matki, którą pragnął zobaczyć przed śmiercią. Odmówiły.
Tajemnica Filomeny jest poruszającą opowieścią o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje oraz morze urzędniczej hipokryzji po obu stronach Atlantyku. Martin Sixsmith w fascynujący sposób opisuje miłość i stratę, wywołując łzy wzruszenia, ale i uśmiech nadziei, ponieważ jest to historia także o przebaczeniu.
Na ekrany polskich kin wkrótce trafi film w reżyserii Stephena Frearse’a. W rolach głównych zobaczymy Judi Dench i Steve’a Coogana.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Mark Helprin
Tytuł: Zimowa opowieść
Oryginalny tytuł: Winter’s Tale
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 19.02.2014
Stron: 696


Ujmująco piękne i mądre arcydzieło Marka Helprina przenosi nas do Nowego Jorku z początku dwudziestego wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Dzięki płomiennej wyobraźni autora to miasto żyje i ma duszę.
Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Niespodziewanie zastaje w domu córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak zaczyna się miłość, która odmieni jego los.
Potężne, niepojęte uczucie zaskakuje Petera, daje mu siłę i każe podjąć próbę zatrzymania czasu i przywrócenia przeszłości. Historia jego zmagań to jedna z najwspanialszych opowieści w literaturze amerykańskiej.
______________________________________________________________________________________________

Autor: Eve Edwards
Tytuł: Gra o miłość
Seria: Kroniki Rodu Lacey #3
Oryginalny tytuł: The Rouge Princess
Wydawnictwo: EGMONT
Data wydania: 19.02.2014


Mercy Hart jest córką jednego z najbogatszych i zarazem najbardziej pobożnych londyńskich kupców.
Kit Turner to aktor i nieślubny syn zmarłego hrabiego Dorset.
Zrządzenie losu sprawia, że ich drogi się przecinają. Ich uczucie napotyka jednak liczne przeszkody. Dziewczyna musi zdecydować, czy pójdzie za porywem serca, czy skaże siebie i ukochanego na męki niespełnionej miłości.
______________________________________________________________________________________________


Autor: Sonali Deraniyagala
Tytuł: Tsunami
Oryginalny tytuł: Wave
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 20.02.2014
Stron: 264


Książka odważna, prawdziwa, a przede wszystkim dodająca otuchy… Nie sposób oderwać się od lektury.
Rankiem 26 grudnia 2004 roku Sonali Deraniyagala straciła rodziców, męża i dwóch synków w tsunami, które uderzyło w południowe wybrzeże Sri Lanki. Ona sama cudem przeżyła wielką falę. W swoim niezwykłym, bezlitośnie szczerym pamiętniku opisuje pierwsze przerażające chwile i długi proces dochodzenia do siebie po tragedii. Pasjonującą, pozbawioną sentymentalizmu książkę cechuje doskonałe wyważenie akcentów. Obserwujemy zmagania autorki w pierwszych miesiącach po kataklizmie: bunt i niezgodę na rzeczywistość, której nie potrafi ani wyprzeć, ani stawić jej czoła. W miarę upływu lat Sonali wychodzi ze stanu odrętwienia. Pozwala sobie wracać pamięcią do udanego, radosnego życia, którego tak dotkliwie jej brakuje: do londyńskiego domu, do narodzin dzieci, do roku, w którym poznała w Cambridge swego męża, do dzieciństwa spędzonego w Kolombo. Przez cały czas stara się utrzymać równowagę pomiędzy świadomością tego, co bezpowrotnie utraciła, a potrzebą zachowania rodziny w żywej pamięci.
______________________________________________________________________________________________

Autor: Nikola Sellmair, Jennifer Teege
Tytuł: Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił
Oryginalny tytuł: Amon. Mein Großvater hätte mich erschossen
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 25.02.2014
Stron: 304


Prawdziwa historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich.
To jedno zdarzenie zachwiało całym jej życiem: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie. Miliony ludzi znają historię Götha. W „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” i rywalem wybawcy Żydów Oskara Schindlera. Göth był odpowiedzialny za śmierć tysięcy osób i został powieszony w 1946 roku. Jego życiowa towarzyszka i ukochana babcia Jennifer Teege, Ruth Irene, w 1983 roku popełniła samobójstwo. Jennifer jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, studiowała w Izraelu. Po swoim odkryciu musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Jak jeszcze kiedyś ma spojrzeć w oczy swoim żydowskim przyjaciołom? Co powinna powiedzieć własnym dzieciom? Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłością: wyjeżdża do Polski i raz jeszcze do Izraela. Krok po kroku, z przerażenia mrocznymi losami rodziny, tworzy historię własnego wyzwolenia.
______________________________________________________________________________________________

Autor: Aleksander Kamiński
Tytuł: Kamienie na szaniec
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 26.02.2014
Stron: 272 + 8 s. wkładki kolorowej ze zdjęciami z filmu


Najsłynniejsza książka czasów okupacji, która stała się inspiracją filmu w reżyserii Roberta Glińskiego (Cześć, Tereska, Wszystko co najważniejsze), ze zdjęciami Pawła Edelmana (Pianista, Katyń, Pan Tadeusz).
"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.
Z okazji premiery filmu przygotowana została specjalna edycja książki wzbogacona o kolorową wkładkę ze zdjęciami z planu opisanymi przez reżysera, Roberta Glińskiego, a także osobisty tekst Wojciecha Feleszki, wnuka Autora, oraz tekst literaturoznawczyni doktor Ewy Hoffmann-Piotrowskiej. Książkę otwiera wstęp Barbary Wachowicz, autorki sławnej wystawy "Kamyk na szańcu" i cyklu Wierna rzeka harcerstwa. Kamienie na szaniec ilustruje ponadto kilkadziesiąt zdjęć Bohaterów Szarych Szeregów, Alka, Rudego i Zośki, ze wszystkich okresów ich życia.
______________________________________________________________________________________________

Dawno już nie było zapowiedzi, w których napisałabym „biorę wszystko, bez wyjątku!”. A tak jest właśnie w tych. Bo choć nie ma tutaj 20 książek, to jest ich 9, ale za to jakich! Kamienie na szaniec już czytałam, więc akurat tej powieści się to nie tyczy, ale za to kolejnych 5 tak! I tak oto Zagrożeni, Zimowa opowieść, Krucjata, Król uciekinier i Gra o miłość po prostu muszą znaleźć się w mojej biblioteczce i na pewno z czasem tak będzie. Zaś co się tyczy książek Prószyńskiego na pewno je w przyszłości przeczytam. Nie są moimi priorytetami, ale na pewno kiedyś o nich usłyszycie.

A Wy na coś czekacie? Coś Was zainteresowało? :)

18 komentarzy:

 1. Mery czeka na Zimową opowieść w wersji: movie z Colinem. A potem można zacząć zastanawiać się nad książką. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zimowa opowieść :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa "Zimowej Opowieści' :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko i wyłącznie "Zimowa Opowieść". Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Eh, znowu tyle fajnych książek wychodzi... a kasy brak..

  OdpowiedzUsuń
 6. też bym wzięła wszystko bez wyjątku :D
  http://greczynkaaczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyjątkowo ciekawie się luty zapowiada pod kątem nowości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tych zapowiedzi wyczekiwałam jedynie "Zagrożonych", ale z racji tego, ze mam ją już za sobą, nie oczekuję na nic więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po kilka pozycji chętnie bym sięgnęła.

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa ,,Zimowej Opowieści". ,,Kamienie na Szaniec" już czytałam, jako lekturę i nie jestem przekonana co do tej okładki...

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam "Kamienie na szaniec". Chciałabym je kiedyś zdobyć do swojej biblioteczki :)
  Z tych zapowiedzi żadna ksiązka nie jest moim must have, ale kilka wydaje się być interesujących, jak chociażby "Tsunami" czy "Amon...". Wybranych jeszcze nie czytałam, nie wiem nawet czy zacznę, ale jeśli tak, to warto wziąc na odstrzał najpierw pierwszą część :P Niemniej jednak będę czekać na Twoją ocenę, bo mogę się jej spodziewać prawda?
  "Tajemnica Filomeny" = dużo emocji. Nie wiem, czy dałabym radę na spokojnie przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co się tyczy „Wybranych” to recenzja już od dawna jest. Jeśli zaś chodzi o „Zagrożonych”, to z pewnością coś o nich napiszę, jednak najpierw muszę przeczytać „Dziedzictwo”, bo kupiłam i jak na razie nie miałam kiedy przeczytać. :c

   A tutaj znajdziesz recenzję pierwszego tomu. :)
   http://szeptksiazek.blogspot.com/2013/03/wybrani-cj-daugherty.html

   Usuń
 12. Jestem właśnie w trakcie czytania "Zagrożonych" i "Zimowej opowieści"- są to dwie wystrzałowe książki od Wyd. Otwartego, które serdecznie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej, ja oczekuję "Zagrożonych". Jestem bardzo ciekawy jak potoczą się losy bohaterów ;) Czekam jeszcze na "Red Rising" Brown'a.
  Pozdrawiam, Avenix

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Kamienie na szaniec" to fantastyczna książka, ale nie znoszę okładek filmowych, więc pozostanę przy starych wydaniach tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Za dużo ciekawych propozycji żeby wymieniać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tych książek najbardziej intryguje mnie "Zimowa opowieść". Jeśli chodzi o "Kamienie na szaniec" zdecydowanie wolę stare wydania, a okładek filmowych wręcz nie znoszę ;P

  OdpowiedzUsuń
 17. "Zimowa opowieść" i "Amon..." :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...