niedziela, 26 maja 2013

Przez burze ognia - Veronica RossiAutor: Veronica Rossi (strona autorki)
Tytuł: Przez burze ognia
Seria: Przez burze ognia #1
Oryginalny tytuł: Under the Never Sky
Wydawnictwo: Otwarte/ Moondrive
Data wydania: 2013
Stron: 368


Siedemnastoletnia Aria nie tylko mieszka, ale i żyje w Reverie. Technologicznie rozwiniętej kapsule, która jest oddzielona od prawdziwego świata, dzikiej natury. Przez siedemnaście lat nie widziała prawdziwego słońca, prawdziwego nieba, nie wie, co to strach czy rana. Wszystko, co niepotrzebne zostało usunięte na rzecz tego, co jest niezbędne do życia. Nie ma negatywnych emocji, nie ma chorób. A tak naprawdę życie mieszkańców Kopuły odbywa się w Sferach – wirtualnym świecie, do którego można dostać się za pomocą specjalnej nakładki na oko zwanej Wizjerem, a w którym wszystko jest możliwe. Dotychczasowe życie Arii zmienia się, kiedy zostaje wygnana, za coś, czego nie zrobiła. Teraz będzie musiała zmierzyć się z chorobami i Dzikusami mieszkającymi na zewnątrz.

Perry jest Wykluczonym, jak każdy człowiek, który nie żyje w Kopule. Dzikus musi walczyć o przetrwanie i jedzenie. Świat pełen chorób, kanibali, wojen, ludzi walczących o przetrwanie, a co najstraszniejsze pełen eterowych burz, które niszczą wszystko i wszystkich. Jednak niektórzy z Wykluczonych z pozoru mają łatwiej, a to z powodu niezwykłych zdolności, wyostrzonych zmysłów, jak na przykład Scirzy, którzy mają wyczulony zmysł węchu w tak dużym stopniu, że potrafią wyczuć emocje drugiego człowieka. Perry jest właśnie jednym z nich. Jednak czy dodatkowe zdolności są dla niego błogosławieństwem czy przekleństwem?

W jakich okolicznościach dojdzie do pierwszego spotkania tych dwojga? Za co skazano Arię? Jakie winy musi odkupić Perry? Czy osiągną zamierzone cele? Czego się dowie Aria dzięki wygnaniu? Czy naprawdę jest tak, jak wmawiano jej całe życie?

Tak naprawdę pomysł z kapsułami i wykluczonymi ludźmi kojarzy mi się z książką Julianny Baggott „Nowa Ziemia. Świat po wybuchu”. Pomysł trochę podobny, ale nie do końca. Mam nadzieję, że nie ma zbyt dużo powieści wykorzystujący ten zamysł, bo stałby się zbyt oklepany, a jak na razie spotkałam się z nim dopiero po raz drugi i mam nadzieję, że ostatni. Jest z pewnością mniej brutalne od wcześniej wspomnianej lektury innej autorki, ale tego tutaj także nie brakuje.

Podoba mi się to, jak Veronica poprowadziła wątek romantyczny. Jest taki delikatny, niewymuszony i z przyjemnością się go śledziło. Moim zdaniem jest taki, jaki powinien być. I nie, nie ma tutaj kolejnego trójkąta miłosnego, więc nie musicie się tego obawiać. Dla mnie ten fakt, jak i cały wątek są naprawdę jednymi z mocniejszych stron tej powieści. Tak samo jak bohaterowie. Aria, w której z czasem zachodzi zmiana poglądu na Wykluczonych, jak i zmiana jej zachowania. Pomimo swojej inności i niezorientowania się w otaczającym ją świecie próbuje go poznać i przetrwać. Jest silna i zdeterminowania, ale to nie znaczy, ze nie ma chwili słabości. A Perry, jest tak naprawdę normalnym człowiekiem pod względem targających go emocji, uczuć, wad i zalet, pomimo swoich wyjątkowych zdolności. Do języka powieści, jak i do akcji nie mam się, co przyczepić, bo język jest przystępny i łatwy w odbiorze, a akcja jest niezwykle interesująca.

Jedyne, co mi się nie spodobało to sam koniec książki. Nie wiem, dlaczego ale autorka mogła to zrobić w inny sposób. Jednak nie mogę powiedzieć, że nie spodobał mi się na tyle, żeby nie sięgnąć po kolejne tomy, bo przecież nie tylko ona decyduje o ogólnej ocenie powieści, która jest naprawdę dobra, a jedyny plus z tego zakończenia jest taki, że jest niezwykle tajemniczy i może właśnie ta tajemnica mnie w nim denerwuje, bo chciałabym dowiedzieć się, co będzie dalej. Po przemyśleniu tego jednak stwierdzam, że to chyba dobrze, że książka wywołuje u mnie takie emocje. Gorzej gdyby byłaby mi obojętna, a taka z pewnością nie jest.

Debiut Brazylijki jest naprawdę świetny, choć zaczęłam się go obawiać, po niektórych ocenach, że jest to nic wyróżniającego się. Mnie historia Arii i Perry’ego naprawdę oczarowała pomimo tych podobieństw do książki Julianny Baggott, które – nie ma, co się oszukiwać – są niezwykle widoczne.  Narracja prowadzona z perspektywy dwóch bohaterów przypadła mi do gustu, choć jest to kolejne podobieństwo, ale to właśnie dzięki temu mogłam poznać bohaterów takimi, jakimi są naprawdę, a nie takimi, jakimi się wydają być okiem innej osoby. Widać, że autorka włożyła w tę powieść dużo pracy, choć i tak chciałabym się dowiedzieć skąd wziął się pomysł na nią i czy przeczytała „Nową Ziemię”, bo może się to wydawać śmieszne lub dziwne, ale nie daje mi to spokoju. Czy wzorowała się na niej, czy może już od dawna planowała napisać taką książkę, w taki sposób. Ciekawi mnie, co czeka bohaterów w kolejnych częściach po tak niezwykle tajemniczym, choć trochę niezadowalającym mnie zakończeniu pierwszego tomu. Jeśli zastanawialiście się nad przeczytaniem tej pozycji, nie zwlekajcie z tą decyzją.

Ocena: 7/10


„ – Właśnie dlatego milczy. Nie ufa słowom. Wiele razy mówił mi, jak często ludzie kłamią. Po co słuchać nieszczerych słów, kiedy wystarczy mu jeden oddech, by dotrzeć do prawdy?
- Bo ludzie to więcej niż emocje. Mają myśli i powody, by postępować tak, jak postępują.”
[s.182]
~~~~
„To czyny odróżniają ludzi od siebie.” [s.236]
~~~~
„- Dla tych, których kochamy, potrafimy być najokrutniejsi.” [s.273]

___

Seria „Przez burze ognia”:

0.5. Roar and Live | 1. Przez burze ognia | 2. Przez bezmiar nocy | 2.5. Brooke | 3. Into the Still Blue 

___
Za możliwość przeczytania „Przez burze ognia” dziękuję wydawnictwu Otwarte


19 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę. Lubię takie lekkie wątki romantyczne. Książki Julianny Baggott jeszcze nie czytałam, dlatego myślę, że podobieństwa nie będą mi przeszkadzać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Bardzo dobrze wykreowane miejsce akcji. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tą książką i nie mogę doczekać się na dalsze części:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcę ją przeczytać. Póki co na mojej półce stoi "Nowa Ziemia", więc kto wie - może po przeczytaniu obu dostrzegnę podobieństwa jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że niedługo jakoś trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę na półce, za niedługo się za nią zabieram. Już się nie umiem doczekać.

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją w planach na najbliższy czas :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem zainteresowana tą książką, ale nigdy nic nie wiadomo...może w przyszłości po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam (jeszcze) "Nowej Ziemi", więc "Przez burze ognia" wydało mi się czymś świeżym, nowym. I całkowicie mnie ta książka oczarowała. Zachwyciło mnie przedstawienie tak dwóch różnych światów, kreacja bohaterów i subtelny, (i jak piszesz) delikatny wątek miłosny. :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Może ktoś wie, kiedy wychodzi 2 część "through the evernight".

  OdpowiedzUsuń
 11. Możliwe, że przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od dawna mam tę książkę uwzględnioną w planach. Liczę na to, że kiedyś trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za podesłanie linka do recenzji,
  dodałam ją do wyzwania.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z chęcią przeczytam jak tylko będę miała okazję;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Posiadam, leży sobie na półeczce i grzecznie czeka :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Podobała mi się ta książka, aczkolwiek nie zaliczam jej do moich ulubionych. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna recenzja :) Bardzo podoba mi się Twój styl pisania.
  Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki, więc gdy tylko nadarzy się okazja to po nią sięgnę.
  Gorąco pozdrawiam!
  Zapraszam również na mojego bloga (forestreviews.blogspot.com)- wracam po kilku miesiącach przerwy ;) I liczę na wsparcie- zarówno komentarzem, jak i samym wejściem. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. @Zuzia - Drugi tom "Przez bezmiar nocy" wychodzi 28.08.2013, czyli już niebawem. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. książka jest w moich planach od dawna ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...